Tibetské deky  Rukodělné výrobky z Himalájí   

Úvod » Thangky

Thangky

Thangky jsou tibetské svinovací malby či tapisérie. Najdete je ve všech klášterech a mnoha domácnostech, kde mohou být součástí oltářů či jen volně viset na stěnách. Thankgy bývají vsazené do dekorativního textilního rámu (bordury) a nejčastěji obsahují obrazy buddhů, jidamů (osobních božstev), ochránců dharmy, lokálních božstev, mandal či čhangčhubsempů (sanskrtsky bódhisattvů) a podobně. Mimo to jsou některé thangky zaměřeny například na svůj léčebný účinek a jiné jsou zase inspirovány eposem o Gesarovi. Často jsou k vidění i výjevy ze života významných mistrů, postav tibetského buddhismu a velmi populárním tématem je i tzv. Koleso života (sans. dharmačakra, tib. srid pa'i'khor lo) zobrazující všech šest stavů existence pod vlivem síly našich skutků a plodů - světa koloběhu, tj. sansáry. Slovo "thangka" bychom tak mohli nejlépe přeložit jako "svitek-záznam", a to buď události, pravdy či jako připomínku trvalé přítomnosti zobrazené osoby.
Ručně malované thangky

Ač jsou thangky krásné a esteticky fascinující, je třeba říci že malba thankg se od umění v západním duchu liší. Většina obsahu thankg má složité symbolické významy a vztahy, a zásadní jpro tibeťany je především správnost tohoto obsahu. Tradiční přístup je dnes ne vždy šťastně ovlivňovaný přítomností turistů v Nepálu: část turistů si thangky kupuje jako pouhý suvenýr aniž by je jich obsah či význam dále zajímal.

Fotografie je z návštěvy školy tvorby thangk v klášteře Schechen.

Thangky které nabízíme jsou většinou vytvořené buddhistickou tamangskou dílnou v Boudhanatu, a jde o skutečné thangky které po provedení příslušných rituálů mohou sloužit např. i v buddhistické praxi (dílna spolupracuje s několika mnichy).

Kromě originálních malovaných thankg nabízíme také kvalitní reprodukce thangk ve forme plakátů, kalendáře, a na látce tištěných reprodukcí.
Thangka mantra 26x27cm

Cena 1 200 Kč

Thangka mantra 27x27cm

Cena 1 200 KčThangka "Bílá Tara"

Cena 850 Kč